2000 óta ünnepeljük február 21-én az Anyanyelv Nemzetközi Napját. Az UNESCO ezzel az ünneppel arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a világon egyre több nyelvet érint annak veszélye, hogy holt nyelvvé váljon. valamint, hogy az anyanyelvek sokféleségének fennmaradása egyben a béke záloga is. Hiszen a kultúrák és nyelvek területén a sokszínűség megőrzésének támogatása, elismerése és tisztelete egyet jelent azzal, hogy egy adott közösség - ország, nemzet, nép - lehetővé teszi, hogy a vele együtt élő kisebbségek érvényesíthessék az alapvető emberi jogaikat.
2023. február 26-án, vasárnap 10 órától a 6színben (1066 Budapest, Jókai u. 6.) kerül sor egy egész napos családi rendezvényre, a Mesés városismeret napra. A résztvevők találkozhatnak Bartos Erika írónővel. A nap során az írónő játékos-vetítős formában mesél majd a gyerekeknek a főváros nevezetességeiről, ezt követően pedig egy kézműves foglalkozásra is sor kerül.
2023. január 24-én, az Örkény Színházban került sor a drámapályázat ünnepélyes eredményhirdetésre, melyet Pest, Buda, Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából hirdetett meg Budapest Főváros Önkormányzata szakmai együttműködésben a Budapest Művelődési Központtal és a Színházi Dramaturgok Céhével.
Kölcsey Ferenc 200 évvel ezelőtt, 1823 január 22-én véglegesítette a Himnusz szövegét. Ehhez a dátumhoz kötjük a vers keletkezését és egyben a Magyar Kultúra Napját is, melyet 1989 óta ünnepelünk. A művet, mint a magyar nemzet himnuszát a rendszerváltás évében kodifikálták először. Ekkor került be az új Alaptörvény szövegébe a korábbi Alkotmányból.
Az idei év során számos különleges évforduló elé nézhetünk: Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150 évfordulója mellett a kerek irodalmi évfordulók évét írjuk. A Könyvfőváros 2023 gondol a jeles magyar írókra, irodalomtudósokra is. Idén nemcsak Petőfi Sándor, hanem Madách Imre és a Himnusz születésének 200. évfordulóját is ünnepeljük.
Átléptünk az Óévből az Újba, mely sok-sok kerek irodalmi évforduló mellett Buda, Pest és Óbuda egyesítésének a 150. évfordulója is egyben. A Főváros intézményei, cégei az egész év során kiemelt hangsúlyt fektetnek az emlékévhez kapcsolódó programok, projektek megvalósítására.
A Budapest Könyvfőváros október 7-tel záródó Ötletpályázatára több, mint 80 programjavaslati adatlap érkezett be, amelyet szakmai zsűri bírált el. A pályázat eredményeként a Könyvfőváros keretei között közel 40 szervezet, több mint 200 programja már biztosan megvalósulhat a jövő év folyamán.
A következő másfél év egyik meghatározó fővárosi kulturális projektje, a Könyvfőváros program keretében megvalósuló Budapest Nagyregény. “Budapest formáját az adja meg, hogy milyen hangulatban van, aki nézi. Gyere, gyere bárki is, csinálj egy Budapestet!” – ezzel, a felhívásnak is alkalmas Esterházy Péter idézettel mutatkozott be a Budapest Nagyregény. És most mesélőket, alkotókat keresünk...
1873. november 17-én, pontosan 149 évvel ezelőtt egyesítették végleg Budát, Pestet és Óbudát. Ugyanakkor ezt az egyesítést megelőzte két kísérlet. Az első egyesítés, amely összeforrasztotta a magyarok által régóta fővárosuknak tekintett Budát, a dinamikusan fejlődő, ipari és kereskedelmi központtá váló Pestet és a mezővárosként ismert Óbudát, csak néhány hétig tartott.
Az UNESCO október 13-ától minden évben egy héten át ünnepli a regény műfaját. Ezt a hetet World Novel Week- nek, vagyis a Regény Világhetének nevezik. Egy egészen új ünnep ez, ugyanis az UNESCO Általános Konferenciájának 41. ülésén hirdették ki, 2021-ben. A regények kapcsolatteremtő képessége, valamint az egyének, népek és nemzedékek közötti megértés és kölcsönös tisztelet előmozdítása – röviden a regény szerepe a béke előmozdításában – állt az UNESCO döntése mögött.
Budapest jövőre ünnepli egyesítésének 150. évfordulóját. A jubileumi évben megvalósuló “Budapest Könyvfőváros” programsorozat szeptember 29 és október 2 között legfontosabb könyvfókuszú aktivitásait, játékait mutatta be a 27. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon.
Az Ünnepi Könyvhét sikere után most a Nemzeti Könyvfesztiválon is bemutatkozik a Budapest Könyvfőváros. A Könyvfesztiválon 2022 szeptember 29 és 2022 október 2. között számos játékkal várjuk Önt és családját a Millenáris Parkban, a D épület 43-as standjánál. Kiemelt programelemünk a Világtérképünkhöz köthető aktivitás, melyhez nyereményjáték is társul.
Októberig 7-ig várja a Könyvfőváros projektirodája azokat a könyves ötleteket, eseményterveket, amelyek a 2023-as Budapest Könyvfővárosa programsorozat keretében jelenhetnek meg. A saját szervezésű programjavaslatokat nemcsak a könyvszakmai szervezeteken keresztül, de közvetlenül, online is el lehet juttatni a szervezőkhöz. A programjavaslati adatlap a cikkben található.
Már a 150 éves jubileumi emlékévre készülünk, amikor az Ünnepi Könyvhéten ízelítőt adunk azokból a programokból, amelyek 2023-ban a Budapest Könyvfőváros eseménysorozat keretében valósulnak meg. A Könyvfőváros projekt - a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár szervezésében - Budapest olvasószobájába vár mindenkit, aki megpihenne a Könyvhét forgatagában.
Hol máshol jelenne meg előszőr a Könyvfőváros, mint egy könyvhéten. Hogyan, ha nem egy könyvhét programjain keresztül mutatnánk be először miként szólítanak meg mindannyiunkat a Könyvfőváros üzenetei: a Könyv Szabadság, a Könyv Tett, és a Könyv Híd. Sajtótájékoztatót tartott a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) a 93. Ünnepi Könyvhét indulása alkalmából.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár közös olvasására hívja Budapestet. Cél, hogy felhívjuk a figyelmet a 2023-ban megvalósuló Könyvfőváros programsorozatra, az olvasás szeretetére, a könyv híd szerepére. Hozd el kedvenc könyvedet, vegyél részt a rendezvényen és az élményeken túl tiéd lehet egy #budapestolvas karkötő.
Mindenkit várunk a Vörösmarty téren, akit érdekel, hogy mi minden történik majd 2023-ban Budapest 150 éves jubileumi évében a Könyvfőváros keretében. Gyere el a 48-as standhoz, ha a könyvek forgatagában is játszanál, kipróbálnád tudásodat irodalmi kérdésekben, ha szívesen szelfiznél, és várunk ha egyszerűen csak megpihennél Budapest olvasószobájában.
Fővárosunk egyesítésének, születésnapjának 150. évfordulója elképzelhetetlen anélkül, hogy megemlékezzünk Budapest és Magyarország gazdag könyves múltjáról, és sokszínű, izgalmas jelenéről. Ezért Budapest Főváros önkormányzata úgy döntött, hogy 2023-ban Budapest a könyvek fővárosa lesz.
A Főváros elkötelezett, hogy a 2023-ban méltó formában emlékezzen meg az egyesítésről: az emlékév csúcspontja a felújított Lánchíd átadása lesz. A Főváros intézményei, cégei pedig az egész év során kiemelt hangsúlyt fektetnek majd az emlékévhez kapcsolódó programok, projektek megvalósítására.