Aquincumtól a török végvárig. Izgalmas időutazásra hív a BBC History ünnepi cikksorozata
A BBC History történelmi magazin a városegyesítés évfordulója alkalmából különleges, hatrészes cikksorozatot jelentet meg. Áprilistól szeptemberig minden lapszámában gazdag képanyaggal illusztrált cikket közöl a település történetének évezredeiről.
Az első cikkben Láng Orsolya, a BTM Aquincumi Múzeum igazgatója írja le a római kori település kialakulását és fennállásának évszázadait. Az írásából többek között az is kiderül, hogy merre és miért alakultak ki a katonai és civil lakosság táborai, épületei, hogyan nézhetett ki Aquincum a fénykorában, hányan éltek ott, melyek a legkülönlegesebb ránk maradt emlékei, leletei, s végül miért hagyták sorsára a rómaiak a települést.
A második cikkben Szende Katalin, a CEU Középkori Tanulmányok Tanszékének oktatója, az MTA Várostörténeti Bizottságának titkára fejti ki, mi történt Budával és környékével a középkor századai alatt. A budai agglomeráció olyan helyen jött létre, amely a Kárpát-medence természetes közlekedési csomópontját képezte. Itt nyílik ugyanis a legkedvezőbb átkelés a medencét Európával összekötő legfontosabb vízi úton, a Dunán. A Duna jobb és bal partján fekvő települések lassan és fokozatosan kezdték betölteni kézenfekvő politikai és gazdasági szerepüket
A harmadik cikk témája a török hódoltság kora. Sudár Balázs történész, turkológus, a Történettudományi Intézet főmunkatársa foglalja össze a szultáni hódítástól Buda keresztény visszavételéig tartó csaknem másfél évszázad históriáját. Buda végvárrá lett, nem a keresztény világ kapcsolati hálózatába tartozott, hanem egy egészen másikba: az Oszmán Birodaloméba. Ez persze lehetőségeket is hordozott magában, de teljesen új pályára állította a meghódított város életét. Egy közép-európai nagyhatalom fővárosából egy keleti birodalom regionális központja lett.
A tapasztalt és nagy tekintélyű régészek, történészek írásaiból szerves folyamatként tárul fel az a több évszázados törekvés, melynek során Budapest nemcsak a magyar állam fővárosává, hanem sajátos jegyekkel rendelkező közép-európai világvárossá – „Kelet Párizsává” – vált.
2023-07-18